Připraven na novou výzvu? Pojď k nám

Donald Trump ovládl Web Summit

Americké prezidentské volby nezůstávají bez povšimnutí ani během lisabonského Web Summitu. Téměř na každém talku se rozhovor stáčí k tomu, proč má Trump takový úspěch a jak nejen digitální technologie ovlivňují občanskou společnost.

Ještě před pár lety bylo obtížné vyjádřit se k tomu, co se píše v médiích. V dnešní době naopak můžeme komentovat skoro cokoli a navíc v reálném čase. Ideální pro využití svobody slova.

1

Ann Mettler z politicko-strategického centra EU vyslovila v rámci svého bloku úplně jednoduchou, ale hodně důležitou myšlenku. Všichni máme v přátelích na Facebooku někoho, kdo nás spamuje svými názory a myšlenkami, se kterými zásadně nesouhlasíme, unavují nás a rozčilují. Ann ódy na Trumpa samozřejmě nebavilo číst. Už si chtěla tu paní odebrat z přátel, ale pak jí došlo, že by tím akorát potlačila svou zodpovědnost jako člověka žijícího v demokratickém světě. A tak raději skousla jazyk a čeká, co paní vypostuje příště. Demokracie je přece o dialogu a kompromisech, neměli bychom před takovými lidmi zavírat oči, nesmíme být ale ani příliš naivní.

2

Za temnější stranu internetu považuje schopnost onlinu a sociálních sítí reálně ovlivňovat demokracii a společnost. Donald Trump by bez sociálních sítí a jejich chytrého používání byl asi těžko republikánským kandidátem na prezidenta (a posléze i vítězem prezidentské volby). Jak řekl: „I have this thing called Twitter and Facebook. It’s like owning the New York Times without the losses.“

3

Netýká se to ale jen Spojených států, Nigel Farage by byl i s celým Brexitem pěkně namydlenej, kdyby nepoužíval Youtube. Celý talk s Ann Mettler tu:

Obsah je zásadní, to víme, žejo. Není tedy divu, že měl Trump v loňském roce díky svým kontroverzním prohlášením a výstupům mediální pokrytí v tisku v hodnotě 2 bilionů dolarů úplně gratis. No nekup to. Populisté pak přivedou svými nevídanými prohlášeními lidi k médiím, ta z toho profitují a všichni jsou vlastně úplně spoko.

Když se ale vrátíme k sociálním sítím – všichni víme, co je nejenom Donald schopný vyvádět na Twitteru a nezbývá proto než souhlasit s názorem speakerů Web Summitu, že by nebylo úplně od věci zřídit Twitteru etickou komisi. Politika zveřejňování a banování obrovského množství je totiž hodně neprůhledná a nějaký drobnohled nad touhle silnou zbraní nejen pro populisty by se hodil.

Dobrý point měli ještě Juan Branco z Wikileaks a Salil Shetty z Amnesty International, když se shodli, že lidé častokrát nerozlišují mezi free speech a hate speech. Free speech je naše demokratické právo, hate speech už ale ohrožuje svým obsahem svobodu ostatních. No a protože byla v úterý volební noc, musely se výsledky prezidentských voleb odrazit i v příspěvcích vystupujících bezprostředně po jejich ukončení. Většina speakerů zareagovala poměrně dost hystericky a pateticky, apelovali na to, abychom se všichni bez rozdílů spojili a vymysleli řešení, nenechali se unést paranoií a našli sílu v dalších volbách.

5

Jeden z panelů reagující na Trumpovo vítězství můžete zkouknout tu:

Tak uvidíme. Kterého bitmoji by si asi Donald v chatu vybral, kdyby to slyšel?

4

Šikovní lidi patří do TRIADu

Hledáme k nám do Triadu marketingem protřelého account managera, který dokáže zachovat klidnou hlavu i celý tým a vyřešit všechny problémy reklamního světa. Více o pozici najdeš tady .