Připraven na novou výzvu? Pojď k nám

Co je to chyba 404?

Během procházení webu na ni narazil snad každý. Chyba 404 neboli nenalezená stránka je věčným zdrojem frustrace nejen uživatelů, ale hlavně provozovatelů webů. Tato chyba se vám zobrazí ve chvíli, kdy kliknete na nesprávný nebo nefungující odkaz.

Co to vlastně je?

404 je stavový kód HTTP. Pokaždé, když navštívíte webovou stránku, si váš počítač vyžádá data ze serveru pomocí protokolu HTTP neboli Hypertext Transfer Protocol.

Webový server následně odpoví stavovým kódem. Za běžných podmínek tento kód zní 200 OK. To vám ale zůstává skryto, protože server okamžitě pokračuje v práci a rovnou vám zobrazí obsah stránky. Aktuální stavový kód vidíte pouze tehdy, když dojde k chybě – jako je například chyba 404.

Stránka 404 by měla obsahovat několik částí:

  • vysvětlení, že stránka neexistuje, a možné důvody
  • odkaz na hlavní stránku
  • odkazy na oblíbené podstránky, produkty, články…
  • na stránce by se měla nacházet navigace
  • stránka by měla obsahovat kontakt pro případ, že by uživatel potřeboval pomoc
  • embedovaný search box
  • měla by zaujmout poutavým obrázkem nebo grafikou

Následuje několik povedených 404 stránek:

11

Dobrým příkladem takové stránky je například modrykonik. Jasně komunikuje problém a uživatelkám rovnou nabídne řešení. Obrázek na podstránce je nejen vtipný, ale také relevantní pro uživatelky webu (maminky).

2

http://southpark.cc.com/404

21

http://www.modcloth.com/404

4

http://www.bluefountainmedia.com/404

nyy

http://www.newyorker.com/404

eh

http://www.eharmony.com/404

A samozřejmě se rádi pochlubíme naší vlastní:)

Screen-Shot-2015-01-13-at-15.56.01-564x315

http://triad.sk/404

Chybovou stránku můžete designovat dvěma způsoby. V prvním případě to můžete uživateli zjednodušit a vytvořit stránku tak, aby co nejrychleji našel to, proč na stránku zamířil. V druhém případě si můžete pohrát s designem a vymyslet něco, co vtipně a originálně uživateli přiblíží vaši značku. Může to být trefný obrázek, gif, video nebo dokonce hra – cokoli, díky čemu si návštěvník vaši stránku zapamatuje.

Šikovní lidi patří do TRIADu

Momentálně nikoho nehledáme, ale kdo ví. Pokud si myslíš, že do TRIADu patříš, napiš nám a kdo ví, třeba se něco objeví.